המבחן החדש החל בשנת 2007. המבחן היה שונה לחלוטין מהמבחנים הקודמים. מבחן תאוריה כלל תמיד ידע אינפורמטיבי, המבחן החדש כלל גם שאלות הבנה, ניתוח מצבי כביש וידע בנהיגה. מבחן תאוריה נקרא כך מכיוון שמדובר בידע עיוני של תורת הנהיגה. המילה תאוריה היא מילה כללית שפירושה התבוננות או תורה. במשך השנים המילה תאוריה הפכה להיות מילה נרדפת למבחן העיוני של משרד הרישוי.

מבחן תאוריה – מבנה המבחן החדש

המבחן החדש הוא מבחן אמריקאי, שאלה ו 4 תשובות אפשריות. מבחן תאוריה לרכב פרטי מכיל 30 שאלות. השאלות נלקחות ממאגר שאלות המכיל 1800 שאלות, מתוכן כ 1300 שאלות המיועדות לנבחן ברכב פרטי. כל מבחן תיאוריה בנוי על פי מפתח חלוקה קשוח של נושאי השאלות. תשובה נכונה על 26 שאלות מתוך 30 שאלות שיש בכל מבחן תאוריה, מקנה לנבחן ציון עובר.

מבחן תאוריה – תמהיל השאלות

מקובל לחשוב שמבחן תאוריה בנוי מ 4 נושאים ראשיים. שיטה זו שהייתה נכונה במבחני תאוריה ישנים, אינה תואמת את מבחני תאוריה חדשים. משרד התחבורה מנסה להקביל בין לימודי תיאוריה ללימוד המעשי. נושאי המבחן לקוחים ממטרות לימוד הנהיגה ברכב. לימוד תאוריה משלים את הלימוד המעשי. תלמיד שלמד והפנים אץ לימודי התיאוריה, יגלה שקל לו ויותר ברכב ומשך הלימוד מתקצר.תמהיל מבחן תאוריה או האופן בו המערכת הממוחשבת בוחרת את 30 השאלות מתוך מאגר שאלות תאוריה המכיל 1800 מחולק לכמה שכבות בחירה. בתחילה נבחרות שאלות תאוריה המתאימות לסוג הרכב. יש שאלות תאוריה המתאימות לכל סוגי הרכבים כמו שאלות בנושא תמרורים ויש שאלות תאוריה המתאימות רק לסוג אחד או מספר סוגי רכבים. אחר כך נבחרות השאלות לפי חלוקה של ידע, חוקי תנועה כמויות ומספרים. שאלות של התנהגות בכביש – שאלות הלקוחות מתורת הנהיגה ולבסוף שאלות תאוריה המתארות מצבי כביש בתמונה או באיור.

מבחן תאוריה – משוב לכל נבחן

המבחן החדש שונה כמעט מכל מבחן אחר המקובל במערכת החינוך. מבחן תאוריה מאפשר לנבחן קבלת משוב (פידבק) מידי של המבחן. התלמיד הנבחן מקבל את תוצאות המבחן זמן קצר לאחר שסיים אותו. הדף מכיל מעבר לתוצאה גם את השאלות בהן שגה התלמיד. שיטה זו מאפשרת לתלמיד לראות את הטעויות שעשה וללמוד מהן.

כל הזכויות שמורות.

אודות הכותב - איתמר לוין מורה ומרצה ללימוד תאוריה. מוציא לאור של ספרי לימוד תאוריה, מולטימדיה - למד נהיגה בדרך הקלה, למד תיאוריה ללא קריאה.